poniedziałek, 10 października 2011

Temperatura Barwowa


Temperatura Barwowa


O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, jaki wysyłany jest ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb. Różne źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej. Podobnie światło naturalne, które dociera do nas, w zależności od położenia słońca na nieboskłonie i stopnia zachmurzenia posiada różną barwę. Zaczynając od niebieskawego, przy całkowitym zachmurzeniu, do pomarańczowego, przy zachodzie słońca. Światło ciepłe wpływa uspokajająco i relaksująco. Przy tym właśnie świetle dobrze odpoczywamy i im cieplejsze światło, tym większe wrażenie ciepła i spokoju. Światło białe, czy też chłodno-białe jest bardziej stymulujące i daje lepsze warunki do intensywnej pracy.


Rys. Wrażenia wizualne, w zależności od barwy światła.
Temperatura barwowa określana jest przez porównanie barwy światła wysyłanego przez dane źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o określonej temperaturze. Krzywa obrazująca promieniowanie ciała czarnego przedstawiona jest na wykresie chromatyczności. I tak np. lampa sodowa SON ma 2000K, żarówka 2856K, halogen 3000K, a lampa metalohalogenkowa CDM (/942) ma 4200K.
Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:
  • temperatura barwowa poniżej 3300 K - barwa ciepła,
  • temperatura barwowa 3300 K - 5300 K - barwa neutralna,
  • temperatura barwowa powyżej 5300 K - barwa chłodna.

źrudło: http://www.swiatlo.tak.pl/pts/pts-temperatura-barwowa.php

Kontrast względny

W momencie wysokiej wartości ok 80 % jesteśmy w stanie zobaczyć cienie które znikają w momencie zbyt dużej ilości farby oraz odcienie niebieskiego.Wartość kontrastu jest trudna do określenia. Po nakładaniu coraz większej ilości możemy też zauważyć coraz niższy kontrast.
Z doświadczenia wynika, że dla dobrego papieru powlekanego wartość kon­trastu względnego nie powinna być mniej­sza niż 35%.

K=(Da–Dr)/ Da
gdzie:
Da — gęstość optyczna pola pełnego;
Dr — gęstość optyczna pola rastrowego.


Warunki obserwacji

Wstęp:
Kolorymetria Kolor
Bardzo ważne jest zdefiniowanie znaczenia kolor. Materia nie posiada koloru, tylko zdolność do odbijania określonego promieniowania elektromagnetycznego, na które wrażliwe jest oko ludzkie. Kolor jest zatem wrażeniem optycznym obserwatora oświetlonego obiektu. Potrójna natura widzenia Odbiór kolorów przez obserwatora jest pod wpływem trzech czynników:

  • Światła pochodzącego z jednego lub kilku źródeł.
  • Istota obserwowanego obiektu, mająca zdolność do odbijania światła.
  • Oko – złożony narząd odbierający sygnały i przekazujący je do mózgu, gdzie są interpretowane.
    O tych czynnikach należy pamiętać w każdych rozważaniach na temat koloru.

Normalizacja warunków obserwacji
  • Iluminanty
  • Głównymi iluminantami (źródłami światła) są:
    • Iluminant D65: emituje światło dzienne.
    • Iluminant A: reprezentuje żarowe źródła światła.
    • Iluminant F11: emituje światlo neonowe.
    • Obserwator standardowy
      Aby było możliwe opisanie kolorów za pomocą liczb CIE (Commission Internationale de l'éclairage) zdefiniowała obserwatora kolorometrycznego standardowego. Obserwator standardowy reprezentuje przeciętnego człowieka, o normalnym postrzeganiu barw. CIE zdefiniowała dwóch obserwatorów standardowych, różniących się kątem obserwacji: 2° oraz 10°. Obserwator standardowy o kącie 2° odpowiada obserwacji obiektu o małym rozmiarze (przy pomocy aparatury optycznej). Natomiast obserwator standardowy o kącie obserwacji 10° odpowiada obserwacji obiektu w warunkach normalnych.
  • Opis koloru
    Odbiór koloru przez ludzkie oko jest uzależniony od otoczenia obiektu. Obiektywny opis koloru opiera się na absolutnych i niezależnych od obserwatora wartościach.Reprodukcja barw za pomocą farb drukarskich jest złożonym zadaniem.
  • Jasność
    Jasność koloru określa ilość światła odbitego lub przepuszczonego przez obiekt w stosunku do ilości światła odbitego od białej powierzchni.
  • Odcień
    Odcień określa odczucie optyczne koloru, określane wyrażeniami takimi, jak czerwony, niebieski, zielony, itd.
  • Nasycenie
    Nasycenie jest parametrem określającym intensywność barwy. Nasycenie decyduje o tym czy kolor obiektu jest odbierany jako bardziej intensywny lub bledszy.
  • Metameryzm
    Gdy dwie próbki, oświetlone jednym źródłem światła wydają się identyczne, natomiast w innym świetle ich barwy się różnią to mamy do czynienia z metameryzmem barw tych próbek.

aby mieć jakieś pojęcie o profilowaniu monitora...

Jasność: Prawidłowe ustawienie monitora ma pokazać wszystkie poziomy szarości od najjaśniejszych do najciemniejszych, w momencie gdy odpowiednio skalibrujemy monitor obraz będzie posiadał odpowiedni kontrast oraz nie będzie wydawał się "płaski".

Kontrast: Kontrast może być ustawiony według własnych upodobań, kontrast uwydatnia często jaśniejsze elementy obrazu dlatego nie można ustawiać zbyt wysokiej jego wartości.

GAMMA : po ustawieniu tych wartości pakiety oprogramowania mierzą wartości monitora, wartości kupowanych monitorów wynoszą pomiędzy 2.0 a 3.0 Gamma.
Współczynnik Gamma wynosi dla PC 2.2 a dal Mac 1.8. Zwiększając współczynnik monitora będziemy przyciemniać obraz zmniejszając go będziemy zwiększali jego jasność a obraz będzie wydawał się mdły.

Po zmierzeniu współczynnika gamma w bardziej profesjonalny sposób czyli za pomocą przyrządu pomiarowego tworzy w profilu i zapamiętuje tzw. TAGi TRC każdy odpowiada jednemu z kanałów RGB, najczęściej wszystkie TAGi są takich samych wartości.
Dzięki temu profile wyświetlają taki sam obraz na systemach PC i MAC.

Luminofory RGB:

Są to kolejne brane pod uwagę przez program profilujący parametry. Luminofory w markach monitorów CRT takich jak np: Sony, Nec, Samsung  mogą być zupełnie różne, wraz z częstotliwością świecenie oraz ich żywotnością też mogą zmieniać barwę. Urządzenia dokonują pomiaru bary: czerwonej, niebieskiej oraz zielonej, aby tego dokonać monitor wysyła wartości 255,0,0 itd tla kolejnych 2 barw. Chromatyczność barw mierzona jest w 3 tagach rXYZ, gXYZ, bXYZ (red green blue) wszystkie wartości zawarte są w trójkącie barw z przestrzeni RGB.

Punkt bieli:
RGB
Czarny: 0,0,0
Biały 255,255,255 - biel będzie w tym przypadku albo idealna albo będzie miała złą temperaturę barwową, dlatego przyjętym standardem jest D50 czyli 5000 K jasność przy której ogląda się wydruki na specjalnych stanowiskach.

Omówiłem w skrócie wszystkie parametry monitora nie wykluczone że temat rozwinę jeszcze bardziej.

piątek, 7 października 2011

Profile monitora:

Zacznijmy od tego że bez monitora nie moglibyśmy nic zrobić w przebiegu kalibrowania do druku. Jeżeli mamy monitor i pewność że widziane przez nas barwy są prawidłowe wtedy możemy wykonać wydruk próbny i posłużyć się nim do proofingu. Musimy pamiętać o poziomie jasności monitora, w przypadku gdy ustawiona jest zbyt wysoko to nie zobaczymy głębokich czerni.


Do wykonania profilu monitora będzie potrzebne oprogramowanie profilujące, teraz możemy wykonać profilowanie bez przyrządów pomiarowych lub za pomocą nich.

Przykładowo program Adobe Gamma potrafi wykonać profil monitora bez kalibratora.
Profilowanie monitora jest bardzo proste wystarczy że mamy kolorymetr, przystawimy go do matrycy monitora i wykonujemy polecenia zgodne z tym co nam się wyświetla. Kolorymetr mierzy wtedy współczynnik Gamma, chromatyczność luminoforów oraz punkt bieli.